سوالات متداول

سوالات متداول


 

شرکت های ارایه دهنده سرویس های میزبانی وب یا وب هاستینگ (هاست)، سرویس های هاست‌ خود را بسته به نیازهای مشتریان و از لحاظ مشخصات نرم افزاری در گروه‌های مختلفی ارایه می‌دهند. به هر کدام از این گروه ها که معمولا از ضعیف به قوی (عادی به پیشرفته) دسته‌بندی می‌شوند. پلن یا سرویس گفته می شود.

خوشبختانه اغلب شرکت های ارایه دهنده خدمات میزبانی (هاست) پلن‌های مختلف را را یکدیگر مقایسه می کنند و جدول مربوط به مقایسه مشخصات و امکانات در سایت مربوطه موجود می باشد.

بدیهی است که هر چقدر هاست قوی تر و حرفه ای تر باشد، هزینه ی بیشتری خواهد داشت. برای انتخاب سرویس و پلن هاست اکیدا توصیه می شود که کارشناسان و برنامه نویسان (توسعه دهندگان تحت وب)، با شرکت (یا فردی) که خدمات راه اندازی و بهینه سازی مربوط به سایت را انجام می دهد، مشاوره و راهنمایی بگیرید.

 

 

در اغلب مراجع و متخصصین ذکر شده که به غیر از قیمت، هیچ تفاوتی بین پسوندهای com ، net ، org ، info ، biz ، ir‎ و سایر پسوند ها وجود ندارد. بنابراین هر کدام که برای نام دامنه موردنظر آزاد باشد را می توان انتخاب و ثبت و رزرو کرد (چون ممکن است نام دامنه انتخابی شما برای پسوند ir. آزاد نبوده ولی برای پسوند com. آزاد باشد)

نکته : بهتر است در انتخاب پسوند دامنه حساسیت به خرج دهیم و پسوندی را انتخاب کنیم که به صرفه و مرتبط با موضوع فعالیت کسب و کار و وب سایت مورد نظر باشد. برای مثال دامنه با پسوند in یقینا متعلق به کشور هند می باشد و برداشت بازدیدکنندگان ایرانی می تواند از این پسوند متفاوت باشد. یا برای مثال انتخاب دامنه net برای کسب و کار  و سایت فروشگاهی مناسب نیست و چشم نواز و باب میل بازدیدکنندگان نیز نخواهد بود.

پس در حالت کلی اگر دانش و اطلاعات کافی در این رابطه دارید خود دامنه مربوطه را انتخاب کنید. در غیر این صورت صلاح هست که در انتخاب دامنه و پسوند مورد نظر با کارشناسان و افراد مطلع و صاحب تجربه مشورت فرمایید ( برای انتخاب دامنه و پسوند دامنه می توانید از مشاوره رایگان گروه مطو برخوردار باشید ).

 

 

به طور کلی هر دامنه‌ ای (Domain) که آزاد و متعلق به شخص یا نهادی نباشد و جزو دامنه های رزروی و غیرمجاز نباشد را می توان ثبت کرد (بررسی آزاد بودن دامنه). اما استثناهایی هم در حالت کلی یا برای هر کشوری وجود دارد. مثال در مورد پسوندهای ir. نمی توان دامنه‌‌هایی با اسم‌های خاص مثل اسم شهرها، شخصیت‌های فرهنگی، سیاسی و … را ثبت کنید (برای مثال دامنه tv5.ir یا ازقبیل دامنه هایی که مرتبط با نهاد های حاکمیتی و دولتی باشد). در مورد پسوندهای بین‌المللی هم نمی توان اسم‌های عمومی مثل internet.com و یا web.com را ثبت کنید. بجز استثناهای فوق هر دامنه دیگری که مالک حقیقی یا حقوقی نداشته باشد را می توان ثبت کرد.

 

 

در صورتی که دامنه مورد نظر را با پسوند .ir می خواهید ثبت کنید تنها کافیست بررسی نمایید که این دامنه از قبل به ثبت رسیده نباشد. بدین منظور دامنه مربوطه را در سامانه Nic.ir باید بررسی نمایید که در صورت آزاد بودن دامنه مذکور پیامی مبنی بر آزاد بودن به شما نمایش خواهد داد.

روش دیگر برای بررسی آزاد بودن دامنه، مراجعه به سرویس ثبت دامنه شرکت های هاستینگ معتبر (از جمله : مهر هاست، سرور پارس و …) می باشد. بدین صورت علاوه بر دامنه های .ir  می توانید نسبت بررسی دامنه مورد نظر با پسوند های مختلف (همراه با هزینه های مربوطه) استفاده کنید.

توجه: انتخاب دامنه مناسب نیاز به دقت و رعایت برخی مسائل فنی می باشد که در آینده میتواند فعالیت شما را در دنیای مجازی تحت تاثیر قرار دهد. بدین منظور می توانید از مشاوره رایگان گروه مطو برخوردار باشین. برای ثبت دامنه مورد نظرتان، کافیست درخواست خود را با متخصصین طراحی وب در میان بگذارید.

برای مطالعه بیشتر : معیار و عوامل مهم در ایندکس شدن و بهبود رتبه سایت (عوامل مربوط به دامنه)

 

 

برای داشتن لوگو مورد علاقه تان و منحصر بفرد شرکت (کسب و کار) خود، کافیست درخواست خود را با متخصصین طراحی وب در میان بگذارید.

بدین منظور گروه مطو با توجه به نوع کسب و کار و حوزه فعالیت، تکنیک های بازاریابی و تبلیغاتی تخصصی شما لوگوی اختصاصی آماده و پیشنهاد خواهد کرد و در صورت پسند و رضایت می توانید نسبت به دریافت لوگو اقدام فرمائید.