معرفی مباحث آکادمیک پیشرفته مهندسی نرم افزار (بخش اول)

مباحث آکادمیک پیشرفته نرم افزار، کلان داده ها، رایانش ابری، داده کاول

معرفی مباحث آکادمیک پیشرفته مهندسی نرم افزار (بخش اول)

در این مقاله به صورت مختصر به معرفی مباحث آکادمیک پیشرفته رشته مهندسی نرم افزار و مباحث و زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی که در سال های اخیر دانشجویان و پژوهشگران بی شماری را به خود جذب و مشغول کرده، می پردازیم.

 

داده کاوی یا  Data Mining :

تعریف : به فرایند استخراج و کشف همبستگی‌ها و الگوهای مفید از میان حجم زیادی از داده‌های خام که با استفاده از الگوریتم و ساز و کارهای هوشمند انجام می‌گیرد، داده‌کاوی می‌گویند.

داده کاوی (دیتا ماینینگ) یکی از زمینه های تحقیقاتی داغ در سالهای اخیر می باشد. با استفاده از روش های مطرح شده در این زمینه تحقیقاتی، الگوهای مفید در داده‌های حجیم و عظیم ذخیره شده یا موجود در طبیعت، با حداقل دخالت انسانی، کشف و اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران، تحلیل گران و مدیران گذاشته تا براساس آنها تصمیمات مهم و حیاتی اتخاذ شود. در داده کاوی از تحلیل اکتشافی داده‌ها استفاده می‌شود که در آن بر کشف اطلاعات نهفته و ناشناخته از درون انبوهی از داده‌ها تاکید می‌شود. هر چه حجم داده‌ها بیشتر و روابط میان آنها پیچیده تر باشد، داده‌کاوی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. استفاده از رویکردهای آماری، دسته بندی، رسته بندی، خوشه بندی، یادگیری و پیش بینی از مهمترین و پرکاربردترین رویکردهای داده کاوی میباشد.

برای مطالعات بیشتر :

 

رایانش ابری یا  Cloud Computing :

تعریف : رایانش ابری مدلی است برای فراهم کردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی قابل تغییر و پیکربندی (مثل: شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که این دسترسی بتواند با کمترین نیاز به مدیریت منابع یا نیاز به دخالت مستقیم فراهم‌ کننده سرویس، به سرعت فراهم شده و آزاد (رها) گردد. این مدل رایانش ابری از ۵ مشخصه (ویژگی) اصلی، ۳ مدل خدماتی و ۴ مدل استقرار یا deployment تشکیل شده‌است.

تعریف فوق، یک تعریف دقیق و علمی درباره رایانش ابری بود. اما اگر به زبان ساده تر جویای مفهوم و معنی رایانش ابری (که در برخی موارد به محاسبات ابری یا پردازش ابری نیز ترجمه شده است) هستید. باید چنین عنوان کرد که این مدل رایانشی برخط (آنلاین) بر پایه شبکه‌های کامپیوتری (اینترنت) است که الگویی جدید برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع و بطور کل هر چیزی که بتوان به عنوان سرویس در بستر اینترنت ارائه کرد) ارائه می‌کند. منظور از ابر در اینجا استعاره از شبکه اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه آن اطلاع دقیقی ندارد (مانند ابر). منظو از رایانش استعاره از آنچه که یک ارائه‌دهنده خدمات نرم‌افزاری می تواند بر پایه اینترنت ارائه کند، می باشد. پنهان سازی جزئیات فنی و تکنیکی از دید کاربران، عدم نیاز به دانش تخصصی در مورد فناوری زیرساخت ها، دسترسی به توان پردازشی زیاد (به تعبیری نامحدود از دید کابر) با هزینه کم، تضمین قرارداد سطح خدمت (SLA)، تنها نمونه ای از مزایا و ویژگی های رایانش ابری می باشد.

برای مطالعات بیشتر :

آموزش مجازی واحد درسی رایانش ابری – دانشگاه فردوسی مشهد

 

کلان داده ها یا Big Data :

کلان داده ها (داده های حجیم یا حجیم داده ها)، اصطلاحی است برای مجموعه داده های حجیم و بزرگ، متنوع، با ساختار پیچیده و دشواری های خاص برای ذخیره سازی، تحلیل و تصویرسازی، پردازش های بیشتر میباشد. در این زمینه تحقیقاتی به رویکرد و روش های طراحی، راه اندازی و پیاده سازی فرآیند های پردازشی مورد نیاز داده های حجیم پرداخته می شود. همچنین پردازش روی داده های حجیم جهت آشکارسازی الگوهای مخفی و راز همبستگی ها، تجزیه و تحلیل داده های حجیم نامیده می شود. این اطلاعات مفید برای سازمان ها و شرکتها در جهت کسب بینش غنی تر و عمیق تر و موفقیت در رقابت کمک می کند. از جمله مشتری های دائمی این زمینه پژوهشی می توان موارد یر اشاره کرد :

 • صنعت بانکداری، بورس و اوراق بهادار
 • ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، درمانی و سلامت
 • صنایع مخابرات، ارتباطات و اپراتورهای مخابراتی
 • تجارت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی
 • بنگاه‌های خدماتی و آموزشی
 • صنعت رسانه‌ها و سرگرمی
 • صنعت بیمه
 • صنایع تولیدی و پخش
 • خدمات دولتی
 • صنعت حمل‌ و نقل
 • صنایع انرژی (آب، برق و گاز)
 • و …

 

برای مطالعات بیشتر :

Big Data یا داده های حجیم چه هستند؟

 

ادامه دارد : در قسمت دوم مقاله به معرفی سایر زمینه های پژوهشی شاخه نرم افزار پرداخته خواهد شد.

 

اشتراك گذاری نوشته